כתרים לשיניים - ד"ר גיל רפלוביץ

כתרים לשיניים: איך בוחרים כתר מתאים

תשובות לשאלות על כתרים מהרופאים בענבל מרפאות – המרכז להשתלות שיניים בניהולו של ד"ר גיל רפלוביץ.

כתרים לשיניים

כתר מלאכותי לשן הוא למעשה התוצר הסופי – זה שנראה לעין – בתהליך לשיקום הפה. כדי להבין במה דברים אמורים נפתח בהסבר קצר וברור על מבנה השן במצבה הטבעי.
 

שלושת החלקים העיקריים של השן:

1. כותרת – החלק הלבן הנראה לעין
2. צוואר – החלק שמחבר את השן לשורש
3. שורש – החלק המצוי בתוך הלסת
 

השורש והכותרת מורכבים מהחלקים הבאים:

  • מוך – החלק הפנימי שעשוי מרקמת תאים, כלי דם ועצבים
  • דנטין – רקמה קשה שעוטפת את מוך השן
  • אמייל – החומר הזגוגי שמצפה את כותרת השן)

מהו כתר מלאכותי?

כתר מלאכותי הוא תחליף לכותרת השן.

ממה הכתר עשוי?

הכתר עשוי בדרך כלל סגסוגת מתכתית שאותה מצפים בחרסינה בגוון דומה לשיניים השכנות בפה.

מתי משתמשים בכתרים?

הכתרים באים להחליף שיניים שנפגעו באורח אנוש (כמו שן שבורה) או שיניים שנחלשו בשל עששת מתקדמת או טיפול שורש שהותיר את השן עם קירות דקים, שיתקשו לעמד בעומס הכרוך בלעיסה. הכתר יכול לשבת על מבנה, על כותרת שהושחזה או על שתל.

אם מדובר בשן שעברה טיפול שורש לצורך שיקום, השלב הבא יהיה הכנת מבנה. בסיומו של שלב זה, מגיע שלב הכנת השן לכתר, שבו הרופא משחיז את השן, כך שתוכל לקבל חביקה טובה של הכתר. באותו ביקור גם מדביקים למבנה כתר הזמני, שמשמש את המטופל עד לשיקום הסופי עם הכתר הקבוע,

מהם סוגי כתרים ומה ההבדל ביניהם?

באופן כללי מקובלת החלוקה בין סוגי הכתרים הבאים:
  • כתר יצוק - עשוי מתכת ללא ציפוי (לדוגמה כתר זהב). כיום הכתרים הללו אינם בשימוש נפוץ, כיוון שהם לא נותנים מענה לצרכים אסתטיים ואין להם מראה טבעי.
 
  • כתר משולב מחרסינה ומתכת - עשוי מסגסוגת מתכתית, אך מצופה בחרסינה. כתר מסוג זה נותן גם מענה אסתטי וזאת לצד המענה לבעיה שבעקבותיה המטופל נזקק שיקום השן. כתר איכותי נמדד לא רק בטיב המתכת, אלא גם באיכות הביצוע. אם לא רואים פס אפור בנקודת החיבור בין הכתר לחניכיים, סימן שנעשתה עבודה מצויינת.
 
  • כתר גלוון או קפטנו – בנוי על בסיס מתכת, בדרך כלל זהב, ומצופה חרסינה. המתכת האיכותית פחות מגרה את החניכיים והכתר הזה המצטיין ברמה אסתטית גבוהה, ומתאים בעיקר לשיניים קדמיות.
 
  • כתר חרסינה מלא – עשוי מחרסינה בלבד וללא מתכת.
 
  • כתר זמני - משמש להגנה על השן הפנימית בזמן טיפול שיניים ועד להתקנת כתר קבוע.

באופן כללי' מקובלת החלוקה לכתרים המתאימים שיניים קדמיות ולכתרים לשיניים אחוריות, אשר פחות נחשפות בזמן שאנחנו מחייכים או מדברים.

איך רופא השיניים יודע לבחור מהו הכתר המתאים לי?

הבחירה בסוג הכתר המתאים נגזרת ממצבו הכללי של הפה והיא מאוד אישית. עם זאת, באופן כללי ניתן לומר כי בשיניים אחוריות ישתמשו בדרך כלל בכתרים שעשויים ממתכת עם כיסוי חרסינה, בעוד שבשיניים קדמיות יש העדפה לכתרים מסוג גלוונו וקפטק או לכתרים מחרסינה מלאה וללא מתכת.


קידום ושיווק האתר ע"י יובי קידום אתרים
תפריט דף הבית טלפוןwazeפייסבוק